Hrvatska elektroprivreda na razmeđi privatizacije i društvene odgovornosti
DOI:
https://doi.org/10.37798/2002516616Keywords:
elektroenergetski sustav, privatizacija, javna služba, razvoj elektroprivrednog sustava, modeliranje tržišta električne energije, procjena investiranja u proizvodnju električne energijeAbstract
Restrukturiranja elektroenergetskog sektora u pogledu učinaka uvedenih promjena u nacionalnom zakonodavstvu nametnula su potrebu razmatranja budućeg razvoja. U članku se razlikuju dvije kategorije problema; dakle,koje se na specifičan način odnose na razvoj elektroprivrednog sustava i privatizaciju Hrvatske elektroprivrede (HEP-a).
Zakon o elektroprivredi konfigurirao je HEP kao javnu gospodarsku ustanovu sa svrhom obnašanja djelatnosti od javnog interesa, uz naravno poštivanje kriterija ekonomičnosti; od dvaju postavljenih ciljeva prednost je dana prvome. Pretvorbom u dioničko društvo i privatizacijom dolazi do sve jačeg nametanja privatističke logike, s time da je temeljni uvjet ekonomičnost, iako je i dalje riječ o javnoj službi prvorazredne važnosti za Republiku Hrvatsku.
Za aktualno elektroenergetsko stanje Hrvatske, predočen je pristup modeliranju tržišta, s ciljem omogućavanja analiza predviđanja proizvodnje električne energije radi podržavanja investicijskih odluka (inozemnog kapitala), kao i procjene izvodljivosti.
Opisana su tri modela koja se mogu koristiti za procjenu isplativosti investiranja u proizvodnju unutar dereguliranog tržišta.